• ŠKOLSKÝ ŠPECIÁLNY PEDAGÓG – Mgr. Petronela Petríková:

„Školský špeciálny pedagóg je na základnej škole preto, aby žiakom (i rodičom) účinne pomohol a tak sa im úspešne učilo, dobre sa v škole cítili, zažívali úspech v kolektíve žiakov, prežívali radosť zo školskej práce a tak z nich vyrástli zdravé a harmonické osobnosti…“

• vykonáva odborné činnosti so zameraním na špeciálno-pedagogickú starostlivosť, poradenstvo, pomoc a vzdelávanie žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami (ŠVVP):
          • individuálne integrovaní žiaci
          • žiaci s poruchami správania, pozornosti a aktivity
          • žiaci s ťažkosťami v učení
          • žiaci s narušenou komunikačnou schopnosťou
          • žiaci so zmyslovým a telesným postihnutím
          • žiaci s PAS
          • žiaci so špecifickými vývinovými poruchami učenia (VPU)
        • v rámci reedukácií detí s vývinovými poruchami učenia sa venuje rozvíjaniu tej kognitívnej funkcie, ktorú predchádzajúce diagnostické vyšetrenia odhalili ako problémovú. Najčastejšie vývinové poruchy učenia, s ktorými sa stretávame v našej škole sú:
          • Dyslexia – porucha čítania
          • Dysortografia - porucha pravopisu
          • Dysgrafia – porucha písania
          • Dyskalkúlia – porucha matematických schopností
        • spolupodieľa sa na vytváraní, aktualizácii, inovácii individuálneho výchovno-vzdelávacieho programu (IVVP) pre žiakov so ŠVVP, následne sa podieľa na jeho aplikácii v praxi;
        • kompletizuje dokumentáciu individuálne začlenených žiakov a dohliada na používanie kompenzačných pomôcok, odporúčaných pomôcok zariadeniami CPPPaP a CŠPP;
        • zúčastňuje sa zápisu žiakov do 1. ročníkov;
        • vykonáva špeciálno-pedagogickú depistáž detí so ŠVVP;
        • systematicky sa vzdeláva a sleduje nové prístupy a trendy v odborných oblastiach súvisiacich s náplňou, poslaním a koncepciou ZŠ.

Odborná činnosť školského špeciálneho pedagóga je zameraná na štyri oblasti pôsobnosti:

1) PRÁCA SO ŽIAKMI:

• individuálna špeciálno-pedagogická intervencia zameraná na zmiernenie negatívneho vplyvu vývinových porúch učenia, na rozvoj žiaka vo výchovnom – vyučovacom procese, korekciu, či kompenzáciu poruchy – vyučovanie špecifických predmetov (viď. rozvrh nižšie);
        • depistáž žiakov s problémami v učení a v správaní;
        • komplexná špeciálno-pedagogická starostlivosť o individuálne začlenených žiakov.

2) SPOLUPRÁCA S UČITEĽMI:

• individuálna a skupinová konzultácia s učiteľmi o vzdelávaní konkrétneho žiaka so ŠVVP, o úpravách učebných osnov konkrétneho predmetu, metodické pokyny a usmernenia učiteľom;
        • spolupráca s triednym učiteľom a ostatnými vyučujúcimi, pri tvorbe jeho individuálneho vzdelávacieho programu, hľadanie vhodného prístupu k individuálne začlenenému žiakovi;
        • spolupráca s výchovným poradcom;
        • osobné konzultácie s učiteľmi, poradenstvo učiteľom.

3) SPOLUPRÁCA S RODIČMI:

• individuálne konzultácie, poradenstvo a informácie rodičom individuálne začleneného žiaka;
        • spolupráca s rodičmi detí so ŠVVP pri tvorbe IVVP.

4) SPOLUPRÁCA SO ŠPECIALIZOVANÝMI ZARIADENIAMI:

• spolupráca (osobná návšteva, telefonicky, emailová komunikácia, porady) s poradenskými inštitúciami, predovšetkým s Centrom pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie (CPPPaP), Centrom špeciálno-pedagogického poradenstva (CŠPP) a ďalšími poradenskými, špecializovanými zariadeniami a inými odborníkmi.

KONZULTÁCIE:

• v dohodnutom termíne

KONTAKT:

• specialnypedagog.zskom@gmail.com

Školský špeciálny pedagóg: Mgr. Petronela Petríková

Rozvrh špecifických predmetov - školský rok 2020/21

1.

(7:45 – 8:30)

2.

(8:40 – 9:25)

3.

(9:40 – 10:25)

4.

(10:35 -11:20)

5.

(11:50 – 12:35)

6.

(12:45 – 13:30)

7.

(13:40 – 14:20)

Diagnostika a depistáž v triedach

Vedenie dokumentácie

2.D

TKC

4.C

Pozn.: RŠF – Rozvoj špecifických funkcií,   TKC  – Terapeuticko-korekčné cvičenia,  RKS – Rozvíjanie komunikačnej schopnosti a sociálnych zručností, RGZ – Rozvíjanie grafomotorických zručností a písanie; KZ – Komunikačné zručnosti  ILI  – Individuálna logopedická intervencia - predmet je v rozvrhu v piatok 6. vyučovaciu hodinu a je vyučovaný iným pedagogickým zamestnancom školy s kvalifikáciou v odbore – logopédia.