• Svetový deň umývania rúk

15. október je od roku 2008 vyhlásený za Svetový deň umývania rúk. Až 80 percent infekcií sa šíri špinavými rukami. Nedostatočná alebo nesprávna hygiena rúk je podľa odborníkov častým spúšťačom ochorení tráviaceho traktu, respiračných infekcií či infekcií rán. Aj pandémia nového koronavírusu potvrdila význam adekvátnej hygieny rúk. Ústrednú myšlienku a cieľ tohto dňa sme si pripomenuli aj na našej škole a to aktivitami, ktoré pripravili členovia žiackej školskej rady.

Najprv sme danú problematiku priblížili v rozhlasovej relácii a na informačnom paneli. Následne žiaci v triedach pozerali inštruktážne videá o správnej technike umývania rúk. Mladším deťom pani učiteľky tému prezentovali prostredníctvom básničiek a pesničiek (Čisté rúčky, Wash your hands). Niektorí tému spracovali aj výtvarne. Dobrovoľníci z radov žiakov mali možnosť vyskúšať si, či si správne osvojili spôsob umývania rúk. Na záver žiaci riešili pracovný list s tajničkou, kde sme si opäť pripomenuli, že 15. október je Svetový deň umývania rúk.

PS: Osvojenie správneho spôsobu umývania rúk prispieva k zníženiu výskytu infekčných chorôb a teda aj k zníženiu počtu vymeškaných hodín 😊

• Biela pastelka - zbierka

Žiaci, rodičia a učitelia našej základnej školy prispeli k tomu, aby Biela pastelka mohla písať krajší príbeh v živote ľudí nevidiacich a slabozrakých. Posledný septembrový týždeň na našej škole prebehla zbierka. Tým, čo si s úctou a pokorou prečítali oznam, vhodili mince do pokladničky, postáli, opýtali sa, zamysleli, ĎAKEJEME! Vyzbieralo sa 62 eur, ktoré boli odoslané Nadácii BIELA PASTELKA.

• Hľadáme nových olympionikov

Propagácia behu medzi mládežou, vyhľadávanie talentov a ich získavanie pre pravidelnú športovú prípravu bolo cieľom bežeckej súťaže „Hľadáme nových olympionikov“  do ktorej sa zapojili  aj naši žiaci v júni minulého školského roka. Tento ročník súťaže prebiehal netradične z dôvodu pandemickej situácie na Slovensku, kde bola obmedzená činnosť športových klubov a zatvorené športoviská.

Napriek týmto obmedzeniam chlapci aj dievčatá súťažili v troch bežeckých disciplínach: beh na 60, 600 a 1000 m. Súťažili sme na našej bežeckej dráhe. Najlepšie časy sme zaznamenali a poslali Slovenskému atletickému zväzu, ktorý našich bežcov v mesiaci september ocenil vecnými cenami za aktívnu športovú účasť počas  dištančného vyučovania.

• Európsky týždeň pohybových aktivít

V rámci „ Európskeho týždňa pohybových aktivít“ naša škola organizovala outdoorové aktivity so žiakmi 2.stupňa ZŠ. Zrealizovali sme turistické akcie v Pieninskom národnom parku, kde žiaci 5. ročníka prešli 10km z Červeného Kláštora do Lesnice, kde mali možnosť vidieť krásu Pienin za pekného slnečného počasia.

Žiaci 6.ročníka spoznávali Vysoké Tatry, výstup na Hrebienok, okolo Reinerovej chaty a Studenovodských vodopádov bol pre nich balzamom na telo a dušu.

So žiakmi 7. a 8. ročníkov sme vyšli na Popradské pleso, kde spoznávali možností iných turistických trás, ktoré chceme v budúcnosti zrealizovať. Cestou späť sme prešli okolo symbolického cintorína obetí hôr, krorý ich veľmi zaujal. Turistika sa im veľmi páčila a pohyb po čerstvom tatranskom vzduchu im určite posilnil imunitný systém.

Žiaci 9.ročníka mali turistickú trasu najnáročnejšiu, prešli na Zelené pleso, kde si na Brnčalovej chate oddýchli , zrelaxovali na slniečku a skvele a zdravo unavení sa vrátili k zastávke na Biele vody. Všetky turistické výlety boli skvelé , žiaci sa vrátili domov zdraví a bez úrazu.

Turistika má pozitívny vplyv nielen na fyzickú, ale aj psychickú stránku, umožňuje odpočívať aj počas chôdze v prírode. Môžete prijímať vône a krásy prírody, čo uvoľneniu mysle veľmi pomáha. Častými výletmi do prírody môžete významne prospieť svojmu organizmu. Utužíte svoje zdravie, zvýšite svoju výkonnosť a spevníte svoje svalstvo, preto sme pre naše deti vybrali práve turistiku v prekrásnych Slovenských horách.