• Mobilita na Slovensku

• 6.10.2019 – 12.10.2019

V týchto dňoch do našej školy zavítalo 20 študentov a 9 učiteľov zo zahraničných škôl  - Rumunska, Bulharska, Grécka a Talianska v rámci projektu „Remeslo má zlaté dno“.

Naša škola sa na týždeň stala hostiteľom a organizátorom rôznych aktivít, ktoré absolvovali naši aj zahraniční žiaci a učitelia. Naši žiaci sa starali o svoje „dvojičky“ aj v škole aj mimo školy a tím projektu Erazmus + zabezpečoval organizáciu a program.

Dúfame, že pripravený program bol pre partnerské školy a ich žiakov nielen zaujímavý, ale aj inšpiratívny a poskytol možnosti výmeny praktických skúseností medzi pedagógmi, nadviazanie nových priateľstiev a rozvoj kompetencií, zručností a vedomostí.

Poďakovanie patrí každému, kto sa podieľal na organizácii a príprave tejto mobility – p. riaditeľke, vedeniu školy, žiakom, učiteľom, rodičom  a všetkým, ktorí sa zapojili do krásneho priebehu mobility.

Prezentácia: Traditional_Slovak_trades.ppsx (56MB)

Program: Mobilita_Slovensko_program.pdf

Zoznam: Ziaci_v_projekte.pdf

Video: Reportáž

1.deň – 7.10.2019

Podľa pripraveného programu sa všetci zúčastnení/ žiaci aj učitelia/ zišli o 9.00 hod vo vestibule, kde ich p. riaditeľka privítala príhovorom a žiaci v slovenských krojoch privítali zahraničných hostí slovenskou pesničkou, chlebom a soľou, ako sa na Slovensko patrí.

Po prehliadke školy, ktorá sa im mimochodom veľmi páčila, žiaci z každej krajiny prezentovali tradičné remeslá a výsledky týchto remesiel.

Ice – breaking aktivitami sa študenti spoznávali a spolupracovali spolu pri rôznych aktivitách a hrách. Po obede, ktorý bol v našej školskej jedálni sme sa odobrali na mestský úrad, kde nás milo a po anglicky privítal primátor mesta p Tomko. Každý žiak dostal pamätnú mincu mesta Stará Ľubovňa.

Po slávnostnom obrade sme navštívili Provinčný dom, kde bola výstavba slovenských krojov nášho regiónu a kde sme strávili pekné chvíle s p. Karašom a súborom Barwinok.

Fotoalbum: Erasmus+ Mobilita na Slovensku - Deň 1

2.deň.- 8.10.2019

V tento deň žiaci rozdelení do piatich skupín vytvorených žiakmi z každej krajiny aj s dvojičkami veľmi zanietene pracovali v aktivite zameranej na remeslá a zručnosti s tým spojené.

1. skupina mala z mäsových a syrových výrobkov naaranžovať misy na slávnostný večer
        2. skupina z korálikov, drôtov a rôzneho materiálu tvorila šperky
        3. skupina dostala rôznofarebné cukrárske polevy a zdobila perníčky
        4. skupina z plátna, šnúrok a ozdôb pomocou ihly a nite mala za úlohu ušiť plátené vrecúška
        5. skupina mala k dispozícii, šminky, make up, farby na tvár, kadernícke a kozmetické výrobky a úlohou bolo večerné líčenie a účes

Táto aktivita ich nesmierne bavila a výsledky predbehli očakávania.

Po tejto zábavnej i poučnej činnosti, kde sa žiaci správali  ako jeden tím sme navštívili Nestville park, kde sme absolvovali exkurziu v miestnom liehovare a po nej si oddýchli pri varenej čokoláde.

Fotoalbum: Erasmus+ Mobilita na Slovensku - Deň 2

3.deň – 9.10.2019

Tento deň patril oddychu a spoznávaniu okolia Starej Ľubovne.

So zahraničnými žiakmi a učiteľmi sme sa vybrali do Belianskej jaskyne,   (vchod 885 m) , ktorá je jediná sprístupnená jaskyňa vo Vysokých Tatrách v severnom úbočí Kobylieho vrchu nad Tatranskou Kotlinou. kde sme objavovali jaskynný svet a jeho čaro, blízke Vysoké Tatry a na záver sme navštívili TrickLandiu.

TrickLandia je miesto, kde zažijete jedinečné putovanie Slovenskom v galérii trick-artu a optických ilúzií. V jej priestoroch nájdete námety slovenských ľudových povestí, rozprávok, ako aj reálie obcí a zámkov Slovenska. Je rozložená na ploche 500 m2, na ktorých sa nachádza 24 atrakcií. Obsahujú 15 trick-artových obrazov, rozšírenú  realitu, antigravitačné miestnosti, najkrajšie zrkadlové bludisko v strednej Európe.  V Tricklandii si žiaci užili, nafotili sa vo všetkých možných pózach a využili všetky triky, ktoré tento zábavný svet ponúka.

Fotoalbum: Erasmus+ Mobilita na Slovensku - Deň 3

4.deň – 10.10.2019

V tento deň sme sa popýšili naším krásnym staroľubovnianskym hradom, na ktorý je každý pyšný, kto žije v Starej Ľubovni. V spoločnosti anglicky hovoriaceho sprievodcu pred nami ožila dávna história hradu.

V skanzene sme absolvovali poučné putovanie výstavou „ Od zrnka k chlebu“.

Žiaci si naživo vyskúšali mletie obilia, dojenie kozy, videli ako sa robí domáci chlebík a ochutnali domáce slovenské výrobky.

Večer sa konalo podujatie „Erazmus večer“ na ktorom sa okrem nášho školského vedenia, žiakov a učiteľov, asistentiek zúčastnil aj p. primátor Tomko a rodičia žiakov u ktorých bývali zahraniční študenti. Tento večer sa niesol vo veľmi priateľskom duchu všetkých zúčastnených počnúc najmladším a končiac najstarším.

Fotoalbum: Erasmus+ Mobilita na Slovensku - Deň 4

5.deň – 11.10.2019

Posledný deň sme navštívili SOŠ na Jarmočnej ulici, ktorú každý rok navštevujeme s našimi deviatakmi a máme s nimi veľmi dobrú spoluprácu.

Stredoškoláci nám pripravili pestré dopoludnie s ukážkami činnosti v odboroch, ktoré sa na tejto škole vyučujú. Žiaci si mohli vyskúšať, ako sa robia miešané nápoje, videli a ochutnali flambované banány, kaderníčky dievčatám vytvorili rôzne účesy a vizáže.

Žiakom sa táto stredná škola veľmi páčila a takisto zameranie tejto školy.

No a večer nastala tá slávnostná chvíľa, keď sme sa lúčili – žiaci so žiakmi, učitelia s učiteľmi a nakoniec každý s každým. Pretože tento projekt a tento týždeň nás opäť všetkých zblížil a naučil, že sa netreba báť pustiť sa do hocijakej práce.

Fotoalbum: Erasmus+ Mobilita na Slovensku - Deň 5