• Hviezdoslavov Kubín
     • Hviezdoslavov Kubín

      Dňa 14.3.2019 mali priaznivci umeleckého prednesu pekné stretnutie. Školského kola súťaže Hviezdoslavov Kubín v 1. kategórii sa zúčastnilo 24 interpretov. Na ďalší deň 15.3.2019 pokračovala slávnosť umeleckého slova aj na 2. stupni školy. Recitátori v 2. a v 3. kategórii podali veľmi pekné výkony. Všetkým oceneným srdečne blahoželáme a postupujúcim  prajeme veľa úspechov na okresnom kole.

      V 1. kategórii poézii zvíťazil Teo Svitana z III. C, na 2. mieste sa umiestnila Daniela Tomková zo IV. A, tretia skončila Katarína Filičková zo IV. A. V próze boli 2 víťazi, Marek Imrich z III. C  a Natália Matoľáková zo IV. D. 2. miesto obsadila Tianna Noell Veverková zo IV. D, na 3. mieste skončili dvaja recitátori - Filip Škop z III. C a Saskia Škapurová zo IV. A. V okresnom kole budú reprezentovať našu školu v poézii Teo SvitanaDaniela Tomková a v próze Marek ImrichNatália Matoľáková.

      V 2. kategórii v prednese poézie zvíťazila Tina Strenková z V.C, druhá skončila Sofia Fabová zo VI.C, tretie miesto obsadil Pavol Pluta z V.A. V 2. kategórii v prednese prózy  zvíťazila Sofia Gontkovičová z V.A,  druhá skončila Sandra Škopová zo VI.C, tretie miesto obsadili Kamila Uhlárová zo VI.A, Viktória Kancianová z V.A a Tamara Gdovinová zo VI.C. V okresnom kole budú reprezentovať našu školu  v poézii Tina Strenková a Sofia Fabová a v próze Sofia Gontkovičová a Sandra Škopová.

      V 3. kategórii v prednese poézie zvíťazila Patrícia Vančová zo VII.B, druhá skončila Sofia Filičková zo VI.C. V 3. kategórii v prednese prózy zvíťazila Sandra Jaržembovská z IX.B, druhý skončil Stanislav Chovanec zo VII.B. V okresnom kole budú reprezentovať našu školu  v poézii Patrícia VančováSofia Filičková a v próze Sandra JaržembovskáStanislav Chovanec.

    • Talent najmenších – školské kolo
     • Talent najmenších – školské kolo

      Aj naši najmenší žiaci nám chcú ukázať svoj talent. Preto sme sa 13.3.2019 stretli s najlepšími talentmi z každej triedy na školskom kole súťaže „Talent najmenších.“ Žiaci súťažili v speve a v prednese. Na okresnom kole nás budú reprezentovať K. Kičurová, J. Markovičová, E. Salamonová, P. Sklenár, M. Tokarčík. Všetkým deťom blahoželáme.

      Umiestnenie

      Spev: 1. Karolína Kičurová /1.C/, 2. Jana Markovičová /1.C/, 3. Emília Salamonová /2.A/.

      Prednes: 1. Patrik Sklenár /2.A/, 2. Kristína Andreanská /2.B/, 3. Maroš Tokarčík /1.A/.

    • Keď nám „chutí“ angličtina
     • Keď nám „chutí“ angličtina

      Učiť hravou formou a prelínať získané vedomosti s každodennou realitou je jedným z hlavných zámerov pri učení sa cudzích jazykov. Žiaci 6. ročníka si rozšírili slovnú zásobu týkajúcu sa jedla prostredníctvom krátkych dialógov v reštaurácii, ale aj stručným dynamickým opisom jablkového múčnika s posýpkou (Apple crumble).

      Získané vedomosti si mohli žiaci priamo precvičiť pri príprave domáceho jablčníka, na ktorom sme si poriadne zamaškrtili na hodinách anglického jazyka. Veď posúďte sami :-)

    • Maslenica
     • Maslenica

      Dopoludnie plné nezabudnuteľných zážitkov a príjemnej atmosféry. Aj takto sa dá charakterizovať podujatie ruštinárov Maslenica, ktoré už deviaty rok zorganizovala SOŠ sv. Klementa Hofbauera v Podolínci 5. marca 2019. Maslenica je najstarší ruský ľudový sviatok, ktorým sa ľudia lúčili so zimou a vítali jar.

      Na tomto podujatí, v krátkom kultúrnom programe, vystúpili žiaci z desiatich základných a stredných škôl okresu Stará Ľubovňa. Na Maslenici našu školu úspešne reprezentovali a svojim hudobno-recitačným vystúpením zaujali žiaci 7. a 9.ročníka. Naša škola bola ocenená pamätným listom a účinkujúci sladkosťami. Stretnutie bolo veľmi zaujímavé a motivujúce hlavne pre žiakov učiacich sa ruský jazyk.

    • Šaliansky Maťko 2019 – krajské kolo
     • Šaliansky Maťko 2019 – krajské kolo

      Dňa 27. 2. 2019 sa uskutočnil na  ZŠ na Májovom námestí v Prešove 26. ročník krajskej súťaže v prednese slovenskej povesti Šaliansky Maťko 2019. V tejto obľúbenej recitačnej súťaži reprezentovali našu školu, mesto aj okres Stará Ľubovňa v prvej kategórii Marek Imrich z 3.C, ktorý získal čestné uznanie a v tretej kategórii Monika Tomusová zo 7.B.

      Vynikajúci úspech zaznamenala Monika Tomusová, ktorá v silnej konkurencii zvíťazila a 1. miestom si vybojovala vstupenku na celoslovenské kolo tejto prestížnej súťaže. Žiačka učiteľky PhDr. L. Hricíkovej bude reprezentovať Prešovský samosprávny kraj na celoslovenskej súťaži v Šali. Monike srdečne blahoželáme.

    • Valentínsky ples
     • Valentínsky ples

      „Už ako malá som chcela mať na sebe krásne šaty, čarovné črievičky a mamine korále. A dnes sa mi ten sen splnil.„ Možno aj tieto slová prebehli mnohým dievčatám, ktoré sa pripravovali na ples, v ich mysliach. Vo štvrtok, 14. februára,  sa na našej škole už sedemnásty krát  konal Valentínsky ples, kde si všetci zúčastnení prišli na svoje.

      Občerstvenie, skvelá hudba, bohatá tombola. Výzdoba sa niesla v ružovo – červenej farbe, stoly so sviečkami pekne dopĺňali atmosféru plesu.  Korunovali sme aj novú kráľovnú plesu – SABÍNU MAŠLEJOVÚ a kráľa plesu – MARKA KOHÚTA. „Valentínsky ples je naša srdcovka, cítime sa jeho súčasťou.“ A to je pre organizátorov plesu tým najkrajším vyznaním.

    • Medzinárodné mobilita v Taliansku
     • Medzinárodné mobilita v Taliansku

      V dňoch 3. – 9. februára sa uskutočnila medzinárodná mobilita žiakov v Taliansku na ktorej sa zúčastnili piati žiaci našej školy a traja pedagógovia. Dňa 15. februára sa uskutočnil workshop k projektu "Remeslo má zlaté dno", kde okrem iného, žiaci prezentovali dni v Taliansku z vlastného pohľadu. Viac informácii nájdete v časti Remeslo má zlaté dno.

       

    • Modelujeme zo snehu
     • Modelujeme zo snehu

      Konečne prišla zima, aká má byť - so snehom. Aj 31. január 2019 bol takým pekným zimným dňom. Navyše sa bilancovalo, lebo v tento deň sa odovzdávali polročné vysvedčenia. Pani učiteľky rozmýšľali, čím by tento deň ozvláštnili. A vymysleli. Pripravili pre deti podujatie pod názvom “Modelujeme zo snehu”. Veď deti si po polročnej práci trošku oddychu zaslúžia!

      Fantázia detí pracovala na plné obrátky, a tak nám na školskom ihrisku pred očami vyrastali snehové bunkre i kreslá, eskimácke iglu, korytnačka, slimák, slniečko, ba dokonca aj stredoveký hrad, či Vysoké Tatry. Za svoju snahu boli deti odmenené drobnými sladkosťami. Do tried sme sa vrátili síce s červenými lícami, ale s dobrým pocitom, že sme si skrášlili školské ihrisko a na čerstvom vzduchu trošku zdravo vymrzli. Veríme, že aj budúca zima bude na sneh štedrá a my si túto peknú staviteľskú atmosféru zopakujeme.

    • Miss bábika
     • Miss bábika

      Dňa 6.2.2019 sa uskutočnilo okresné kolo súťaže Miss bábika. Malé „mamičky“ ukázali svoj talent pri recitácií a speve, preukázali svoju šikovnosť pri prebaľovaní, obliekaní bábik a nechýbal ani priestor pre kreativitu. Na chvíľu sa z prváčok stali naozajstné mamičky. Všetky súťažiace boli úžasné.  1.miesto získala Janka Markovičová z 1.C. Súťažiacej blahoželáme!

      Dňa 22. 1. 2019 sa uskutočnilo školské kolo súťaže MISS BÁBIKA. Táto súťaž je určená pre žiačky 1. a 2. ročníka. Dievčatá svojim bábikám pekne zaspievali a preukázali tiež zručnosť pri starostlivosti o ne. Do okresného kola postúpili žiačky Janka Markovičová z 1. C a Bianka Gergelčíková z 2.B triedy. Obidvom blahoželáme a držíme palce v okresnom kole.

    • Šaliansky Maťko 2018 – školské a okresné kolo
     • Šaliansky Maťko 2018 – školské a okresné kolo

      Dňa 15. 1. 2019 sa uskutočnilo v kultúrno-spoločenskej miestnosti Základnej školy na Komenského ulici v Starej Ľubovni školské  kolo súťaže v recitácii slovenských povestí   Šaliansky Maťko 2019.  V tejto obľúbenej recitačnej súťaži  sa prezentovali žiaci 2. – 7. ročníka našej školy. V prvej kategórii žiakov 2. -  3. ročníka získal Marek Imrich  z 3.C 1. miesto.

      V 2. kategórii  žiakov 4. a 5. ročníka  získala Tina Strenková z 5.C   1. miesto, na 2. mieste skončila Petra Česáková  z 5.B

      V 3. kategórii  žiakov 6. a 7. ročníka  získala Monika Tomusová  zo 7.B

      1. miesto, na 2. mieste skončili dve recitátorky – Sofia Fábová a Sandra Škopová zo VI.C.  

      Dňa 17. 1. 2019 sa uskutočnilo v Centre voľného času   v Starej Ľubovni okresné  kolo súťaže v recitácii slovenských povestí   Šaliansky Maťko 2018.

      Zúčastnili sa ho úspešní recitátori zo školského kola,  žiaci 2. – 7. ročníka našej školy. V silnej konkurencii recitátorov celého okresu boli naši recitátori veľmi úspešní. V každej kategórii stáli na stupni víťazov. V prvej kategórii   získal Marek Imrich  z 3.C 1. miesto.

      V 2. kategórii  sa  Tina Strenková   z 5.C  umiestnila na 3. mieste.

      V 3. kategórii  si vyrecitovala    Monika Tomusová  zo 7.B 1. miesto a Sofia Fábová zo 6.C 3. miesto.

      Všetkým úspešným recitátorom úprimne blahoželáme.

    • Prvé nadnárodné stretnutie v Rumunsku
     • Prvé nadnárodné stretnutie v Rumunsku

      Pozrite si prvé nadnárodné stretnutie v Rumunsku, kde sa určili budúce termíny stretnutí výmeny žiakov, ktorí budú reprezentovať našu školu v projekte "Remeslo má zlaté dno". Cieľom tohto stretnutia bolo spoznávanie partnerov, spoznanie školy a učiteľov vyučujúcich v tejto škole a systém vzdelávania v Rumunsku.

       

    • Deti pre starkých
     • Deti pre starkých

      Žiaci našej školy pred Vianočnými sviatkami boli potešiť, rozveseliť a roztancovať aj starkých v Domove pre seniorov. A či sa im to podarilo? Nepochybujte! Pod vedením svojich skvelých učiteliek Mgr. R.Boďovej a PaedDr. A. Kaletovej rozdali kus radosti a kopu úsmevu a dobrej nálady! Snehuliaci, "chlopci a dzifčata" sa počas svojho vystúpenia mohli presvedčiť, aké je nádherné rozdávať lásku druhým. Lebo potlesk a slzičky dojatia od starkých boli toho dôkazom. /Mgr. M.Runčáková/

       

    • Záchrana som ja
     • Záchrana som ja

      V tomto školskom roku sa žiaci 4.B triedy prvýkrát zapojili do projektu ZÁCHRANA SOM JA. Cieľom bolo nadobudnúť základné vedomosti o poskytovaní prvej pomoci, o záchranárskych zložkách a hlavne získať pre školu defibrilátor, ktorý môže zachraňovať životy. Vytvorili projekt, v ktorom sa realizovali všetci bez výnimky. Niektorí tvorili básne, príbehy a iný ilustrovali.

      Deti sa tešili so spoločného diela. Defibrilátor síce nezískali, ale vedomosti a skúsenosti, ktoré počas tvorenia nadobudli, im už nikto nevezme.

    • Babka, dedko 2018 – okresné kolo
     • Babka, dedko 2018 – okresné kolo

      Dňa 13. 12. 2018 sa uskutočnilo v Obradnej sieni Mestského úradu v Starej Ľubovni slávnostné vyhodnotenie okresného kola XVII. ročníka súťaže Babka, dedko 2018. Súťaže sa zúčastnili žiaci z 26 škôl nášho okresu Stará Ľubovňa . Medzi 32  ocenenými boli aj literárne práce 4 žiačok našej školy. Hlavné ceny získali dievčatá zo VII.B Patrícia Vančová a Monika Tomusová.

      Pozoruhodné boli aj literárne príspevky žiačok Emy Gajdošovej z V.A a Tiny Strenkovej z V.C, ktoré boli taktiež uverejnené v Zborníku najkrajších vyznaní detí základných škôl v okrese Stará Ľubovňa. Úspešným žiačkam srdečne blahoželáme.

    • iBobor: Nielen Perinbabka snežila v našej škole!!!
     • iBobor: Nielen Perinbabka snežila v našej škole!!!

      Vrece úspechov sa roztrhlo aj nad žiakmi 3. – 9. ročníka pri riešení úloh informatickej súťaže iBobor. Do súťaže sa zapojilo 979 škôl na Slovensku. Našu školu reprezentovalo 179 usilovných Drobcov (3. roč), Bobríkov (4. a 5. roč), Benjamínov (6. a 7. roč), Kadetov (8. a 9. roč.) a dokázali, že majú nielen záujem o informačné a komunikačné technológie, ale ich zručnosti v ich používaní sa každým rokom zvyšujú.

      Úspešným riešiteľom sa stal každý žiak, ktorý dosiahol aspoň polovicu „kladných bodov“ vo svojej kategórii. Diplom úspešného riešiteľa tohto roku získalo 77 žiakov. Blahoželáme všetkým zúčastneným a už teraz sa tešíme na ďalšie skvelé úlohy, ktoré nám organizátor - Fakulta matematiky, fyziky a informatiky UK v Bratislave - pripraví. PaedDr. Srnková Petra

    • Vianočná akadémia
     • Vianočná akadémia

      V športovej hale v nedeľu intenzívne snežilo! Tak by mohol znieť titulok v komerčnom denníku. Perinbaba s vnúčatkami roztancovali snehové vločky, malých snehuliakov, vianočných škriatkov, dedinských trhovníkov, uzimených koledníkov  i športovcov. Naši šikovní žiaci ukázali, že im ide moderný i ľudový tanec, vedia nádherne spievať, sú pohybovo i jazykovo nadaní.

      Aj keď sa zmenilo miesto konania, nikdy sa nemení nadšenie žiakov a ich učiteľov potešiť všetkých rodičov, starých rodičov a priateľov školy. Perinbabina snaha nebola zbytočná a celé mesto je rozprávkovo biele...

    • Mikuláš
     • Mikuláš

      V deň sv. Mikuláša – 6. decembra na našu školu každoročne zavíta Mikuláš . Mikuláš so svojimi pomocníkmi anjelmi a čertmi  obdaril aj tento rok každého – dobrých, lepších aj tých menej poslušných, malých i veľkých. Deti mu za odmenu zaspievali a zarecitovali mikulášske piesne či básne. V tento adventný čas sme si našli priestor na vzájomné obdarovanie... Veď aj sv. Mikuláš pomáhal , obdarovával všade, kde to bolo potrebné.

       

    • Dejepisná exkurzia v Tokajíku
     • Dejepisná exkurzia v Tokajíku

      Dňa 23. novembra 2018 sa v obci Tokajík uskutočnila pietna spomienka na tragédiu z 19. novembra 1944, keď nacisti za pomoc miestneho obyvateľstva partizánom postrieľali 32 tunajších mužov, obec vypálili, ženy a deti rozohnali. Na  pietnom akte kladenia vencov pri pamätníku zavraždených obyvateľov obce spolu s členmi SZPB v Starej Ľubovni za zúčastnilo aj 18 deviatakov našej školy pod vedením vyučujúcej dejepisu.

      Pri tejto príležitosti vystúpili s príhovormi významné osobnosti. Starostka obce Tokajík Jana Medvedzová v príhovore k  mladej generácii zdôraznila, aby neverila dezinformáciám v médiám, ktoré zľahčujú tragédie. Je nevyhnutné neprekrúcať dejiny, trvať na ich historickej objektívnosti a pripomínať hrôzy vojny, jej obete, na ktorých je postavená naša sloboda a mier. O zážitkoch našich žiakov z dejepisnej exkurzie rozprávajú ich prezentácie.

    • Remeslo má zlaté dno
     • Remeslo má zlaté dno

      Od 1.10.2018 do 1.10.2020 na našej škole prebieha medzinárodný projekt „Remeslo má zlaté dno“, kde je zapojených 5 škôl z rôznych krajín vrátane našej  v programe Erazmus+. Ak sa chcete dozvedieť viac o tomto projekte, kto je doň zapojený, čoho sa týka a aké sú ciele a úlohy v tomto projekte kliknite na odkaz.

    • Zhotovenie šarkana
     • Zhotovenie šarkana

      Vo štvrtok 15.11.2018 si deti zo školského klubu zhotovili šarkanov spolu so svojimi rodičmi a starými rodičmi. Všetci pracovali usilovne ako včeličky a výsledkom sú krásne a originálne šarkany, ktoré teraz zdobia vestibul našej školy. Nahliadnite do fotogalérie a uznáte, že sa im vydarili.

       

       

       

      .

    • Halloween party
     • Halloween party

      Ocitli sme sa uprostred jesene a v tomto ročnom období prichádza k nám u nás už udomácnený sviatok - Halloween. Patria k nemu strašidelné kostýmy, vydlabané tekvice s vyrezanými tvárami a sviečkou vo vnútri. K tomu všetkému patrí hudba v podaní DJ Bobra a žiaci prevlečení do rôznych halloweenskych kostýmov.  Halloween party si všetci zúčastnení užili. Tanec, hudba, tombola a spev - všetci sa zabávali. Veď o to všetkým predsa išlo.

       

    • Súťaž o najkrajšiu tekvicu
     • Súťaž o najkrajšiu tekvicu

      Aj keď sviatok Halloween je udomácnený skôr v západných krajinách, u nás sa tekvice vyrezávali dávno predtým ako sem prenikli vplyvy západného sveta. Vyrezávanie tekvíc sa stalo obľúbenou aktivitou i našich detí, na ktorú sa tešia každý rok. Aj tento školský rok sa súťažilo. Hlavné ceny získali až traja súťažiaci a to Natália Pjatáková za bezhlavého snehuliaka, Teo Svitana za svoju originálnu tekvicu - zajaca a  Kristián Barlík  za mačaciu tekvicu.

      Do súťaže o najkrajšiu Halloweensku tekvicu sa zapojilo 37 detí. Ak hľadáte teda inšpiráciu, ako nápadito vyrezať tekvice, ponúkame vám niekoľko tipov v nasledujúcej galérii.

    • Intenzívny konverzačný anglický jazykový kurz
     • Intenzívny konverzačný anglický jazykový kurz

      15. – 19. 10. 2018 sa žiaci našej školy zúčastnili konverzačného kurzu angličtiny, ktorý sme usporiadali spoločne s agentúrou Talk Talk. Táto spoločnosť so sídlom v Bratislave sa špecializuje na konverzačné kurzy vysokej kvality pod vedením skúsených kvalifikovaných odborníkov. Najväčšou výhodou je, že vyučujucí sú „rodení hovoriaci“ a prídu priamo do školy, kde sa študentom venujú 6 alebo 3 hodiny denne.

      Do kurzu se prihlásilo viac než 50 žiakov. Všetci žiaci boli z netradičnej výučby nadšení a využívali možnosť konverzácie s lektormi aj počas prestávok, aby si tak v praxi vyskúšali a preverili svoje jazykové schopnosti.

      Samotní lektori Emma a Matthew z Veľkej Británie a Rebecca z USA hodnotili celý priebeh kurzu ako veľmi úspešný a s úrovňou angličtiny našich žiakov boli nadmieru spokojní. Lektori sa deťom venovali svojou profesionálnou prácou  podľa ich veku a záujmu. Žiaci si kreslili a opisovali budovy v meste, hrali sa rôzne hry, aktivity, kde si hravou formou zdokonaľovali jazykové schopnosti, učili sa nové slovíčka a venovali sa aj správnej gramatike či výslovnosti. 

      Na záver žiaci dostali certifikáty o úspešnom absolvovaní kurzu a už teraz sa tešia na budúci školský rok, kde si kurz Talk Talk budú môcť znovu zopakovať.

    • V znamení dúhy...
     • V znamení dúhy...

      Školský parlament v spolupráci so ŠJ zorganizoval dňa 19. októbra Deň zdravej výživy. V tomto školskom roku sa podujatie nieslo "V znamení dúhy...". Žiaci i učitelia mali možnosť ochutnať 3 druhy zdravých ovocno-zeleninových šalátov, nátierok, prezrieť si rôzne druhy ovocia a  zeleniny, usporiadané podľa farieb dúhy, vidieť ukážku sušenia ovocia i vypočuť si rozhlasovú reláciu o zdravej výžive.

      Farba ovocia a zeleniny naznačuje aké vitamíny obsahujú a na čo sú  prospešné.

      FAREBNÝ MANUÁL PRE OVOCIE A ZELENINU

      • červená a oranžová – pôsobí na emócie a imunitu, obsahuje vitamín C, E, provitamín A, železo
      • žltá – zdroj energie, obsahuje vitamíny skupiny B, kvalitné proteíny
      • zelená – osviežuje, čistí organizmus, obsahuje vitamín C, B, železo, meď, kobalt, horčík, draslík, vápnik
      • modrá a fialová – chráni a predchádza rakovine, obsahuje vitamíny C, B, minerály
      • biela – prírodné antibiotikum, obsahuje vitamín C, železo

      Otázka na záver: Koľko farieb má dúha?

    • Šarkaniáda
     • Šarkaniáda

      Každoročne začiatkom októbra jesennú oblohu nad ZŠ Komenského ovládnu šarkany. Pestrofarebné divadlo zažili deti dňa 10. októbra 2018. Súťaž pre žiakov 1. stupňa v púšťaní šarkanov – Šarkaniáda má z roka na rok viac súťažiacich.  Súťažilo sa v 3 disciplínach – O najvyššie letiaceho šarkana, O najvytrvalejšieho šarkana a O najkrajšieho „po domácky“ vyrobeného šarkana.

      Víťazi získali pekné ceny, ocenená však bola snaha všetkých súťažiacich. Strávili sme príjemné popoludnie na čerstvom vzduchu spojené s pohybom. O rok dovidenia.

    • Európsky deň jazykov
     • Európsky deň jazykov

      Európska únia disponuje skutočným jazykovým bohatstvom, používa sa v nej 24 úradných jazykov a viac ako 60 regionálnych alebo menšinových jazykov. Dňa 26. septembra si každoročne, už od roku 2001, pripomíname Európsky deň jazykov, ktorého cieľom je osláviť jazykovú rozmanitosť v Európe a podporiť jazykové vzdelávanie.

      Znalosť cudzích jazykov uľahčuje život pri cestovaní, otvára nielen nové pracovné príležitosti, ale aj mysle, a tak prispieva k porozumeniu medzi ľuďmi. Niekoľko rokov si už aj my na našej škole pripomíname Európsky deň jazykov. Uvedomujeme si, že učiť sa cudzie jazyky je pre nás všetkých veľmi potrebné. Otvára sa pred nami svet, do ktorého chceme vojsť dobre jazykovo pripravení. Učíme sa angličtinu, nemčinu a ruštinu. Práve týmito jazykmi sa počas oslavy Európskeho dňa jazykov v našej škole netradične prihovárali žiačky VII.C triedy všetkým svojím spolužiakom z druhého stupňa. Dievčatá zaujímavou formou prezentovali všetky tri jazyky v kostýmoch reprezentujúcich jednotllivé krajiny. Vybrali si tému jedlo a stravovanie, ktorú kreatívnym spôsobom predviedli v jednotlivých triedach. Vo vestibule boli pripravené panely s farebnými obrázkami a opisy jedál typických pre danú krajinu. Žiaci, ale aj učitelia ocenili realizáciu Európského dňa jazykov a už teraz sa tešíme na budúci rok.

    • Začiatok školského roka
     • Začiatok školského roka

      Úsmevy, očakávania, radosť, kvetinky a veľa, veľa otázok bolo v to ráno všade okolo. Prváci v našej škole sa spoznali so svojou pani učiteľkou, so svojimi spolužiakmi, a hneď po uvítacom príhovore pána primátora Mgr. Tomka a pani riaditeľky PaedDr. Chamillovej začali spolu s rodičmi pracovať. Ich nežné slnečnice zdobia vestibul školy. Želáme prvákom veľa usilovných dní v školskom roku, veľa odvahy a trpezlivosti, chuti a dobrej nálady!

       

      Školské brány sa otvorili...

      Koľko stojí prvák?

    • Dejepisná exkurzia piatakov
     • Dejepisná exkurzia piatakov

      Ako sa v minulosti spracoval ľan. Pod týmto názvom sa niesla dejepisná exkurzia piatakov v jednom z drevených domčekov skanzenu pod hradom. Veľkým zážitkom bolo oboznámenie sa so spracovaním ľanu od jeho zberu až po výrobu plátna. Celý priebeh spracovania ľanu predviedla skúsená pani, ktorá si to pamätá ešte zo svojho detstva. Pre žiakov to bolo o to zaujímavejšie, že jednotlivé úkony s ľanom si mohli sami prakticky vyskúšať.

       

    • Letný vzdelávací pobyt učiteliek v meste Cambridge
     • Letný vzdelávací pobyt učiteliek v meste Cambridge

      Hurá, letné prázdniny! Dva mesiace bez školy, domácich úloh a iných školských povinností. Toto si povedali naši žiaci v posledný deň školského roka. Učiteľky anglického jazyka PaedDr. Lucia Gerthoferová a Mgr. Katarína Tomková sa však už tešili na to, že zatiaľ čo ich žiaci budú oddychovať počas letných prázdnin, ony sa zúčastnia dvojtýždňového vzdelávacieho pobytu v univerzitnom meste Cambridge v Anglicku.

      Tohto pobytu sa mohli zúčastniť vďaka tomu, že sa našej škole podarilo získať finančný grant na mobilitu učiteľov v oblasti vzdelávania, Erasmus+ z fondov EÚ. Prijímajúcou vzdelávacou organizáciou účastníčiek bola škola Bell Educational Services, Teacher Campus so sídlom v Homerton College, Cambridge,  ktorá ponúka kurzy naplnené hodnotnými a podnetnými aktivitami zameranými na obohatenie vyučovacích techník a tvorbu materiálov na hodiny anglického jazyka. Vzdelávanie je realizované prostredníctvom workshopov a prednášok.

      Naše učiteľky sa zúčastnili kurzov Creativity in the Classroom (Kreativita v triede) a Contemporary English (Súčasná angličtina) a tiež workshopov zameraných na učenie detí so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami. Absolventky získali množstvo nových skúseností a podnetov. Osvojili si inovatívne techniky učenia a metódy zamerané na motiváciu žiakov všetkých vekových kategórií, ktoré budú aplikovať počas školského roka na hodinách angličtiny.

      V rámci rozvíjania si profesijných kompetencií mali učiteľky príležitosť nadviazať kontakty s kolegami z iných krajín. Kurzov sa zúčastili učitelia z celého sveta. Napriek rozmanitosti všetkých spájal spoločný jazyk, cieľ a snaha podeliť sa o svoje skúsenosti.

      Okrem certifikátu, a nových vedomostí si prinesli domov aj portfólio autentických materiálov a nápadov. S cieľom skvalitňovania vyučovacieho procesu sa s nadobudnutými skúsenosťami podelia aj s inými kolegami prostredníctvom workshopov v rámci školy.