• Predpoklady prváka

BUDÚCI PRVÁK BY MAL VEDIEŤ

- poznať svoje meno a priezvisko, adresu bydliska, členov rodiny,
        - samostatne sa obliecť a obuť, pozapínať gombíky, zaviazať šnúrky,
        - samostatne sa najesť a obslúžiť na WC,
        - správne vyslovovať všetky hlásky, vyjadrovať sa plynule,
        - kresliť tak, že línie sú pevné a neroztrasené /správne držanie ceruzky/,
        - nakresliť postavu so všetkými základnými znakmi,
        - vystrihnúť jednoduchý tvar podľa predkreslenej čiary,
        - poznať základné farby,
        - spočítať predmety do päť,
        - rozprávať obsah krátkej rozprávky a rozumieť jej obsahu,
        - naučiť sa naspamäť detskú pesničku alebo básničku,
        - orientovať sa v priestore, vie, kde je "vpredu", "vzadu", "hore", "dole", "vpravo", "vľavo",
        - vedieť pomenovať bežné predmety, ich vlastnosti /farby, tvar, veľkosť/.

AKO BY SA MAL BUDÚCI PRVÁK SPRÁVAŤ

- vydrží pri hre alebo inej činnosti 15 - 20 minút,
        - začatú prácu alebo hru dokončí, nezačína neustále niečo nové, neodbieha,
        - na nové prostredie a osoby si zvyká bez väčších problémov/neplače, neskrýva sa za rodičov, neuteká/,
        - väčšinou sa hrá spoločne s deťmi, nestráni sa ich spoločnosti, nie je medzi deťmi bojazlivý a plačlivý,
        - nie je agresívny, spory s deťmi dokáže riešiť väčšinou bez bitky, hádky, vzdorovitosti,
        - nepomočuje sa.

ODKLAD POVINNEJ ŠKOLSKEJ DOCHÁDZKY

Ak máte pochybnosti o tom, či je vaše dieťa dostatočne pripravené na školskú dochádzku, navštívte pedagogicko-psychologickú poradňu, kde psychológ dokáže presnejšie zistiť úroveň školskej pripravenosti vášho dieťaťa a poradí vám, ako môžete svoje dieťa pripravovať na školu v tej oblasti, v ktorej má ešte problémy, a poskytne vám bezplatne aj vhodné podnety a materiály.
        Fyzickú /telesnú/ zrelosť posúdia detskí lekári pri predškolských zdravotných prehliadkach.
        Pokiaľ dieťa zaostáva vo viacerých oblastiach, zvládnutie nárokov základnej školy mu môže spôsobiť výrazné problémy. Podľa zákona však môžete spolu s riaditeľstvom základnej školy /len s Vaším súhlasom/ odložiť dieťaťu povinnú školskú dochádzku o jeden rok, kde má možnosť opäť navštevovať predškolské vzdelávanie v MŠ.

Malé dieťa poznáva svet najmä za pomoci zmyslov, podľa hesla "lepšie raz vidieť, ako stokrát počuť". Dieťa sa učí predovšetkým na základe praktickej skúsenosti, vlastného skúmania a experimentovania. Poznatky a návyky, ktoré dieťa nadobudne v predškolskom veku, sú základom pre jeho ďalší rozvoj a štúdium. Nestačí však vyzbrojiť dieťa do školy len vedomosťami, nezabúdajme na láskavú a chápavú výchovu.

Tešíme sa na Vás!

V prípade potreby radi odpovieme na Vaše otázky týkajúce sa informácií o zápise a školskej zrelosti na:

runcakova.m@zskomsl.sk  -  zástupkyňa pre I. stupeň

chamillova.a@zskomsl.sk  -  riaditeľka školy