• Slávik Slovenska
     • Slávik Slovenska

      Už po dvadsiaty deviatykrát sa 3. Mája 2019 v Centre voľného času v SL  konalo okresné kolo speváckej súťaže Slávik Slovenska, ktorá je oslavou ľudovej piesne a krásnych krojov z rôznych kútov Slovenska. Tejto postupovej súťaže, ktorej garantom je Peter Dvorský sa zúčastnili aj 3 žiačky našej školy.

      Sofia Gontkovičová z V.A si vyspievala 2. miesto, Veronika Kanciánová z III.A a Laura Konkoľová zo VII.A sa umiestnili vo svojich kategóriách na 3. mieste. Dievčatám blahoželáme a prajeme, nech aj ďalej spevom tešia svoje okolie.

    • Hviezdoslavov Kubín – krajské kolo
     • Hviezdoslavov Kubín – krajské kolo

      Prvý májový štvrtok bol pre nášho milého žiaka Tea Svitanu z 3.C triedy mimoriadne úspešný. V silnej konkurencii krajskej literárnej súťaže Hviezdoslavov Kubín v Prešove v kategórii poézie zvíťazil a 1. miestom si vybojoval vstupenku na celoslovenské kolo tejto prestížnej súťaže. Teovi srdečne blahoželáme a ďakujeme.

       

    • Dúha – celoslovenská literárna súťaž
     • Dúha – celoslovenská literárna súťaž

      3. máj 2019 patrí k úspešným dňom našej základnej školy.  3  naši žiaci boli pozvaní prevziať si ocenenia za svoje literárne práce  na slávnostnom vyhodnotení celoslovenskej literárnej súťaže Dúha, ktorej hlavným organizátorom je Ministerstvo školstva Slovenskej republiky. V silnej konkurencii žiačka Lucia Tomková  zo VII.C  v kategórii poézie obsadila 2. miesto a Stanislav Chovanec  zo VII.B v kategórii prózy obsadil 3. miesto.

      Daniela Olejníková zo VII.C získala cenu Ľubovnianskeho osvetového strediska. Ďalšou našou ocenenou žiačkou v tejto významnej literárnej súťaži bola Tina Strenková  z V.C, ktorá získala čestné uznanie za svoju literárnu prácu .  Všetci ocenení autori  majú svoje literárne texty uverejnené aj v zborníčku Dúhy. Srdečne im blahoželáme.

    • Deň Zeme - Sokoliari
     • Deň Zeme - Sokoliari

      S triedou sme išli do ekoučebne. Najprv nám ukázali kožu z líšky a potom z kuny. Bola tam jedna teta a deti, ktoré mali sokolov a sovu.Ukazovali nám aj parohy. Potom nám ukázali sovu, ktorú sme mohli pohladkať.Ukázali nám aj sokolov ale tých sme hladkať nemohli. Jeden sokol bol z Mexika a bol veľmi malý. /Marko Jacko, 4.D/

      .... páčila sa mi krásna, bielo – karamelová sova. Mala hebké pierka ako zamat,  čierno sa lesknúce oči a drobný zobáčik. Pekné boli aj sokoly. Mali pekné sfarbenie. Páčila sa mi koža líšky a kuny. Na rozdiel od líšky mala kuna krátku srsť, menší ňufák a malé labky. Boli tam aj parohy jeleňa a daniela. Dozvedela som sa, že časť danielovho parožia sa volá lopata. Smiešne bolo, ako sovička urobila na zemi kôpku trusu. Teta nám rozprávala o vtáčom krmive, mláďatách a živote. Ukázala nám aj zmenšeninu poľovníckeho posedu. Bol pekný. Dozvedela som sa veľa potrebných informácií a bolo to super! /Tianna N. Veverková, 4.D/ 

      ..... teta nám rozprávala aj o jeleňoch a ukázala nám parohy daniela a jeleňa. Vtákov držali na rukavici. Bola tam aj kožušina lasice. Vtákov držali deti z druhého stupňa. Dozvedela som sa informácie o vtákoch ktoré som nevedela. /Klára Cvancigerová, 4.D/

      Veľmi sa mi páčila prednáška o všelijakých zvieratkách, ktoré žijú v lese. Zo všetkých vtáčikov, ktoré tam boli, sa mi najviac páčila sova. Mala veľmi jemné perie. Hladkali sme srsť líšky a potom sme ju porovnávali so srsťou lasice. Líška mala huňatú srsť,  lasica krátku a tenkú. Ešte sa mi páčil kvíz. Mali sme hovoriť, či má dané zviera srsť alebo perie. Celá prednáška sa mi veľmi páčila.  /Natália Matoľáková, 4.D/

      .... rozprávali sme sa tam o zvieratách a nakoniec o vtákoch. O zvieratách som sa dozvedela aj veľa nových vecí a zaujímavostí. Mali tam aj dokonca srsť líšky a lasice. A mohli sme si aj zatrúbiť na vábidlo na jelene. A potom sme si mohli pozrieť aj vtáky. Dokonca sovu Harry aj pohladkať. Ostatné vtáky radšej nie, lebo vraj by nám mohli ublížiť. Deti ich mali na rukaviciach. Najviac sa mi páčila sova Harry, mala veľmi hladké a príjemné perie. Škoda, že tie sokoly nelietali, bolo by to zaujímavejšie. Ale tá pani Veronika toho dosť vedela a porozprávala nám veľa zaujímavých vecí. Bolo to fajn a páčilo sa mi to.  /TEREZKA ŠIDLOVSKÁ, 4.D/

      .... boli tam dravé vtáky..... potom  som mala veľký sen, v ktorom som snívala dlho, že som videla sovu. Tá sova bola krásna. Mala som veľmi dobrý pocit keď som ju hladkala. Páčilo sa mi správanie tých detí aj pani ktorá všetko rozprávala.  Nemala som dobrý pocit pri tom keď sme hladkali líšku. Páčili sa mi parohy srnca. Bolo dobré, keď tam na konci ten chlapec napodobnil zvuk srnca alebo jeleňa. Bola som rada že som sa tohto krásneho  predstavenia zúčastnila, lebo som sa aj niečo nové dozvedela. Nepáčilo sa mi správanie niektorých detí, ktoré namiesto počúvania vystrájali. A ešte ma zaujala aj bobria palička. Nebola to len taká obyčajná palička, ale bola to bobria palička, s ktorou si bobry stávajú hrádzu. Bolo by to lepšie keby tam dali aj orla. /Megy Compľová, 4.D/

    • Deň Zeme v ŠKD
     • Deň Zeme v ŠKD

      Planéta Zem má svoj sviatok. Deň Zeme v ŠKD sme si s deťmi  ozvláštnili kreslením na asfalt v našej školskej EKOučebni. Cieľ tejto aktivity bol jasný: pripomenúť si, aká dôležitá je ochrana našej planéty, aby sme na nej mohli žiť spokojne a zdravo! Deti si originálne predstavujú našu Zem, majú svoje videnie a fantáziu. Ak si pozriete fotografie, budú sa Vám ich pohľady na túto tému isto páčiť! 

      My sa tešíme z ich záujmu, množstva vedomostí a energie, ktorú možno na dielkach zbadáte. Želáme našej ZEMI veľa múdrych, rozvážnych a citlivých dvojnohých tvorov!

    • Mobilita v gréckom meste Korfu
     • Mobilita v gréckom meste Korfu

      Ďalšou mobilitou v projekte, ktorá sa uskutočnila v gréckom meste Korfu v dňoch 8.4.2019 – 12.4.2019 sa opäť naplnil zámer tohto projektu – vidieť, čo najviac možností výberu pre ďalšie povolanie, spolupráca žiakov napriek rozdielnosti mentality jednotlivých krajín a komunikácia v angličtine nielen medzi žiakmi, ale aj medzi ostatnými zúčastnenými. Viac informácii nájdete v časti Remeslo má zlaté dno.

       

    • Škola v prírode 4.B a 4.C
     • Škola v prírode 4.B a 4.C

      V posledný marcový týždeň sa žiaci 4.B a 4.C triedy zúčastnili Školy v prírode. Tatry sa im stali domovom. Mamami, učiteľkami aj kamarátkami im boli pani učiteľky. Bol to týždeň plný nielen hier, pesničiek, turistiky, pohybu na čerstvom vzduchu, ale aj zážitkov a dobrej nálady. Pešia túra na Popradské pleso, Hrebienok, či výstup k Belianskej jaskyni alebo na Chodník korunami stromov bola pre mnohých poriadna výzva.

      874 schodov pod zemou, 35 turistických kilometrov a 32 m nad zemou v Bachledke sme vyplávali v bazénoch a wellnesse. Aj vedomosti sme si doplnili a to návštevou múzea TANAP. To všetko sme zvládli bez zranení, bez plaču, bez hundrania a hlavne úplne samostatne. Škola v prírode je pre dieťa akýmsi bobríkom odvahy. Odrazu je ponechané v mnohých veciach na seba, na svoju zodpovednosť a našich štvrtákov treba pochváliť, že tento týždeň zvládli na jednotku. Vďaka rodičom za podporu a prejavenú dôveru, pani učiteľky Vančová, Kandráčová, Murcková.

    • Veľkonočná tvorivá dielňa
     • Veľkonočná tvorivá dielňa

      Batikovanie, olepovanie slamennými kúskami, farebnými stužkami, drôtikovanie, samolepky, olepovanie trblietkami a stružlinami....to je niekoľko námetov techník, ktoré použili pri výrobe kraslíc starí rodičia našich žiakov, rodičia a aj samotní žiaci. Všetci sa stretli na Veľkonočnej tvorivej dielni a ukázali nám, ako dokážu "čarovať".

      Vzájomne sa obohatiť svojim talentom, chuťou niečo pekné ukázať a dokázať dnes už vôbec nieje bežné. No v našej škole sme to dokázali. V jedno popoludnie sme zborovňu zaplnili farbami a vôňami, vajíčkami, uplietli korbáče, vytvorili dekorácie. Všetci návštevníci školy a jej žiaci mali jedinečnú možnosť si ich pozrieť na výstavke, kam všetka nádhera putovala. Želáme slnečné sviatky!

    • Anglické vydavateľstvo USBORNE priamo v našej škole
     • Anglické vydavateľstvo USBORNE priamo v našej škole

      Dňa 17. apríla 2019 sa na našej škole uskutoční predajná výstava jedného z najznámejších britských vydavateľstiev USBORNE  so svojimi jedinečnými knižkami priamo z Anglicka. Žiaci si budú môcť vybrať z množstva krásnych a inovatívnych kníh v angličtine, ktoré podnietia ich záujem o výuku anglického jazyka primerane ich veku a záľubám.

      Ceny kníh sa pohybujú od 8€ do 13,50€. Žiaci si budú mocť knihy zakúpiť priamo na mieste, alebo cez tzv. "wish list", vďaka ktorému si vybrané knihy budú môcť doobjednať po konzultácii s rodičmi. 

      Knižnú ponuku vydavateľstva si môžte pozrieť na týchto stránkach:

      USBORNE: https://usborne.com/browse-books/

      FACEBOOK: https://www.facebook.com/magicalbooksforchildren/

    • Jarné upratovanie okolia školy
     • Jarné upratovanie okolia školy

      Viete, aké je to príjemné prechádzať sa po čistom trávniku, relaxovať pohľadom na prvé steblá trávy, sadnúť na lavičku, pod ktorou nekvitnú odpadky, však? My, žiaci našej školy a naši učitelia, sme urobili všetko pre to, aby sa to udialo čo najskôr. Hrabali sme, odnášali bioodpad do kontajnerov, zametali sekréty od psov, zbierali komunálny odpad, ktorý nám nevedno kto občas nahádže do kríkov v našej EKOučebni, v našom areáli.

      V rámci žiackych možností sme urobili veľa a veríme, že si to my všetci uvedomujeme a zdieľame - teda pokračujeme a vážime si vlastné úsilie!  Za všetkých, čo pracovali na sto percent, dostávame velikánske poďakovanie! Od koho, čo myslíte? 

    • Dejepisná exkurzia do Osvienčima
     • Dejepisná exkurzia do Osvienčima

      5. apríl bol dlho očakávaný deň, kedy sme sa vydali na dlhú cestu do Osvienčimu. Na mieste bývalého koncentračného tábora žiaci 9. ročníka prešli bránou Auschwitzu aj Birkenau. Objekty koncentračného tábora Auschwitz a Birkenau sú pamätníkom pripomínajúcim celému svetu zvrátenosť nacistického režimu a utrpenie miliónov nacistami prenasledovaných ľudí po celej Európe.

      Kopy detských topánočiek, ľudských vlasov sú spomienkou na tisíce a tisíce obetí. Každého z nás zomkla obrovská ľútosť a určite sa nám v mysliach vynorila otázka, ako toľkú hrôzu mohol niekto dopustiť. Osvienčim je právom považovaný za cintorín národov. So záujmom sme si prezreli expozície múzea a snažili sa vcítiť do nezávideniahodnej situácie väzňov v tomto tábore počas druhej svetovej vojny. Zaujímavé a veľmi emotívne rozprávanie našich sprievodkýň zanechalo u nás hlboký dojem.

    • Zápis do 1. ročníka
     • Zápis do 1. ročníka

      "Ty už nie si vôbec malá, práve si sa zapísala. Si na našom zozname, v septembri Ťa čakáme!"

      Tak túto básničku si mohli vypočuť deti od svojich rodičov, keď si z rúk pani učiteľky prebrali čestnú medailu. Tá je symbolom toho, že po vykonanom zápise a pochvale v podobe pamätného listu boli prijaté do školy!

      Ich povinnosťou bude medailu si uschovať a dôjsť v septembri po prvý krát s ňou do školy ako riadni prváci! Tešíme sa na všetkých, čo k nám počas dní zápisu prišli, vykonali ho a už patria k nám - do našej velikánskej školskej rodiny!

       

    • Šaliansky Maťko 2019 – celoslovenské kolo
     • Šaliansky Maťko 2019 – celoslovenské kolo

      Dňa 29. 3. 2019 sa  v kolíske prestížnej recitačnej súťaže Šaliansky Maťko v meste Šaľa uskutočnil už jej 26. ročník. Prešovský samosprávny kraj, okres Stará Ľubovňa aj našu školu na nej reprezentovala naša úspešná recitátorka, Monika Tomusová zo VII.B, víťazka krajského kola. Vystúpenie na tejto významnej súťaži bol pre ňu recitátorským sviatkom, ale znamenalo aj veľkú zodpovednosť.

      Od poroty obdržala pochvalu za svoj prednes, výber textu aj za kostýmovanie. Prívlastok „čarovná“ od členky poroty  bol pre ňu krásnym ocenením. Veľkým zážitkom bolo pre ňu aj stretnutie s bývalým prezidentom Slovenskej republiky pánom Ivanom Gašparovičom, ktorý účastníkov súťaže poctil svojou prítomnosťou. Monika Tomusová  sa účasťou na celoslovenskom Šalianskom Maťkovi zaradila medzi ôsmich najlepších recitátorov  Slovenska vo svojej kategórii. Poďakovanie za jej prípravu sa od organizátorov dostalo aj pani učiteľke PhDr. L. Hricíkovej.

    • Okresné kolo Pytagoriády
     • Okresné kolo Pytagoriády

      V dňoch 26. – 27. marca  sa konalo okresné kolo obľúbenej matematickej súťaže – PYTAGORIÁDY. Našu školu reprezentovalo v šiestich kategóriách 35 žiakov, ktorí postúpili zo školského kola. V kategórii P3 získal 1. miesto Matej Chovanec (3.C), v kategórii P5 skončila na 3. mieste Vivien Krulčíková (5.A), v kategórii  P8 získala 3. miesto Daniela Koterbová (8.B).

      Titulom ÚSPEŠNÝ RIEŠITEĽ (za minimálne 10 správnych príkladov z 15) boli ocenení títo žiaci:

      Kategória P3 : L. Hajnalová, M. Hnatová, M. Fába, P. Timočko, A. Uhlárová (všetci z 3.A), F. Kovalčík (3.B), T. Svitana (3.C)

      Kategória P4 : T. Šidlovská, T. Veverková, N. Matoľáková (všetci zo 4.D), L. Mindek, M.Vantroba, M.Semančík (všetci zo  4.A)

      Kategória P5 : P. Pluta, A. Pečarková, V.Šestáková (všetci z 5.A), M. Hriňa (5.C)

      Kategória P7 : P. Vančová (7.B)

      Kategória P8 : L. Jančišinová (8.B)

      Všetkým oceneným srdečne blahoželáme.

    • Deň vody
     • Deň vody

      Dňa 22. marca si každoročne pripomíname Svetový deň vody. Na našej škole sa tento deň niesol v znamení modrej farby. Žiaci boli oblečení v modrom a v ŠKD celý týždeň vyrábali rôzne plagáty. Taktiež trojčlenné tímy 3. – 7. ročníka sa pokúšali „dobyť“ Pevnosť Boyard a zistiť správne „vodné“ heslo. Tento deň bol nielen zábavný ale aj poučný.

      Uvedomili sme si, že pitná vody nie je pre každého samozrejmosťou a že mnohé krajiny bojujú s nedostatkom pitnej vody. Preto je dôležité pitnou vodou neplytvať. Verím, že takto o rok všetci budeme môcť povedať, že vodou sme šetrili nielen na Deň vody, ale počas celého roka.

    • Školská knižnica
     • Školská knižnica

      Kniha, najväčší priateľ človeka, od nepamäti patrí medzi neodmysliteľných spoločníkov mladých či starých. Dňa 15.3.2018 sa v školskej knižnici konala prednáška ohľadom vzniku knihy, Zúčastnili sa jej žiaci 1. a 2. ročníka. Popoludnie sa nieslo nielen v duchu získaných vedomostí ale bolo aj plné zábavy a dobrej nálady.

       

    • Divadelné predstavenie "Červená čiapočka"
     • Divadelné predstavenie "Červená čiapočka"

      ... veľmi sa mi páčilo ako chcel vlk zjesť tortu a stále si vymyslel plán ako ju získať. Nepáčilo sa mi to že červená čiapočka nemala čiapku ale mašľu. Veľmi pekne spievali. Najviac sa mi páčili postavy babička a vlk... L.Kormaníková, 4.D
      ... najviac sa mi páčilo ako vlk keď sa mu dačo nepodarilo tak povedal do pšenice. Páčil sa mi hlas motýľa. Páčilo sa mi ako tancovali flossing... Jakub Stašák, Rastik Svitana, 4.D

      ... najviac sa mi páčilo  keď Červená Čiapočka išla do lesa ku babke aby zachránila svoju mamku. Začiatok bol dobrý. Páčilo sa mi aj ako spievali. Smiešne bolo to, keď na  konci tancovali Floss a  Wigle. A vlk dostal príučku keď ho poľovník dostihol.... Marko Jacko, 4.D
      ... pred predstavením som si myslela že to bude riadna nuda lebo som si hovorila taká detská rozprávka ale mýlila som sa bolo to super. Môže to ľutovať ten kto tam nebol. Najviac sa mi páčil koniec, tancovali tam floss... Natália Matoľáková, 4.D

    • Karneval
     • Karneval

      Karneval prebehol v tomto roku trošku netradične. Pozvali sme si kúzelníka a toto sú názory a postrehy niekoľkých žiakov: 
      ... mne sa KARNEVAL páčil. Najviac sa mi páčili postavičky SRANDA-BANDA. Kúzla sa mi páčili tiež. Nabudúce by tam mohlo byť viacej výzdoby a hier. Tancovanie ma tiež bavilo... Michal Semančík, 4.A


      ... mne sa na KARNEVALE páčil kúzelník, bol taký zábavný, dobre som sa zasmial. Ešte sa mi páčili tie tance, čo sme tancovali. Nepáčilo sa mi, že tam bolo veľa detí... Lukáš Kormaník, 4.A

    • Medzníky druhej svetovej vojny
     • Medzníky druhej svetovej vojny

      Budovať úctu mladej generácie voči obetiam fašizmu, prispievať k odhaľovaniu neľudskosti fašizmu a neofašistických ideí bolo cieľom súťaže  venovanej 74. výročiu ukončenia druhej svetovej vojny. Okresné kolo tejto súťaže sa konalo 18.3.2019 v Cente voľného času v Starej Ľubovni. Našu školu úspešne reprezentovali a na 3.mieste sa umiestnili žiaci 9.ročníka M. Dicová, E. Šutorová a J. Zima. K úspechu srdečne gratulujeme.