• Deň jablka
     • Deň jablka

      Hovorí sa: „Zjedz jedno jablko denne pre zdravie“. 21. októbra si pripomíname Svetový deň jablka. Na našej škole sme si v tento deň zasúťažili v súťaži tried „4 proti 4“, niečo nové sme sa naučili a pochutnali na výborných jablkových koláčoch. Naši družinári tiež vyrábali jabĺčkové dekorácie. Atmosféra bola naozaj výborná – zábavná aj poučná.

       

    • Halloween párty
     • Halloween párty

      Dňa 25.10. 2019 sa uskutočnila v jedálni našej školy Halloween párty, ktorú organizoval školský parlament.  Žiaci 4.- 9. ročníka prišli oblečení v maskách so strašidelným motívom, prevažne v čiernej, červenej, bielej a oranžovej farbe. Súčasťou večierka bola aj tombola a súťaž o „naj“ masku alebo Kráľa a Kráľovnú Halloween párty. Stali sa nimi Kristián Salamon zo 7.B a Karin Beňová zo 6.C triedy. Víťazom blahoželáme!

       

    • Milión detí sa modlí ruženec
     • Milión detí sa modlí ruženec

      Október je mesiac, v ktorom sa osobitným spôsobom prihovárame k Bohu cez Máriin ruženec. Na hodinách náboženskej výchovy sme odhalili, že „slovo ruženec vo Svätom Písme nenájdeme, ale určite je Sväté Písmo v modlitbe ruženca.“ Opisuje život Pána Ježiša od narodenia až po jeho nanebovstúpenie, ale aj to, že nás nenechal na zemi samých a daroval nám svojho ducha – Ducha Svätého.

      Dňa 18.10.2019 sme sa v chráme Matky ustavičnej pomoci spoločne modlili ruženec. Zapojili sme sa tak do aktivity medzinárodnej pápežskej nadácie (ACN) Milión detí sa modlí ruženec. Vyprosovali sme spolu s deťmi po celom svete pre všetkých ľudí mier a pokoj. /žiaci 3.A, 4.C, 6.C, 7.C/

    • Súťaž o najkrajšiu tekvicu
     • Súťaž o najkrajšiu tekvicu

      Aj tento školský rok krásne vyzdobené tekvice zaplavili zborovňu školy. Celá súťaž sa niesla v halloweenskom duchu. Tekvice boli naozaj krásne, preto sa porota rozhodla oceniť všetkých súťažiacich. Ceny sa udeľovali za najväčšie, najvyrezávanejšie, či netradičné tekvice.  Prvé miesto  získali súrodenci Dianka a Gregor Guregovci za svoje najstrašidelnejšie tekvice. Ak hľadáte teda inšpiráciu, ako nápadito vyrezať tekvice, ponúkame vám niekoľko tipov v nasledujúcej galérii.

       

    • Putovanie hrdého Slováka
     • Putovanie hrdého Slováka

      ... putujeme po okolí, spoznávame, učíme sa a obdivujeme, hovoríme a zapisujeme, plníme úlohy, všetko v prírode, v múzeách, na zaujímavých miestach našej milovanej vlasti.... /M.Runčáková/

      .... videla som peknú prírodu, veľa stromov, ktoré zdobili farebné listy, na lúke, ovečky, čo sa pásli. Po rieke sa plavili plte s turistami. Počas cesty som si všimla veľa dopravných značiek.... /Timea Klimčáková, 4.B/

      ... zažil som veľmi peknú exkurziu s našou triedou. Začala v múzeu PIENAPU v Spišskej Starej Vsi, pokračovali sme do ďalšieho v Červenom Kláštore mnícha Cypriána, kde sme videli a počuli veľa zaujímavého. Aj sme vysmädli a dobre nám padlo ochutnať minerálny prameň SMERDŽONKA. Po krátkej pauze a chutnom obede vo Veľkom Lipníku sme zastali v Lesnickom sedle, ktoré sa nachádza na pol ceste do Lesnice. Z tohto miesta bol úžasný výhľad na okolitú prírodu. Aj keď som bol unavený, ale spoznávanie našej prírody a pamiatok stálo ZA TO! /Peter Klembara, 4.B/

      ... bolo to zaujímavé, náučné, športové, turistické...... /Marko Jendrichovský, 4.A/

      Bol to výborný deň, najviac sa mi páčilo v Červenom Kláštore...krásna príroda, dobrý obed.... /Martin Rychnavský, 4.A/

       ...som veľmi rada, že som sa mohla zúčastniť tejto exkurzie. Videla som peknú prírodu a veľa som sa naučila... /Nina Lorková, 4.B/

      Zúčastnili sme sa zaujímavého výletu do srdca Pienin. Celý deň bol krásny a poučný, už dnes sa teším na ďalší zaujímavý výlet.... /Filip Kovalčík, 4.B /

      ...pred prehliadkou múzea som si všimol, ako sa po rieke Dunajec plavili plte, bolo to pekné putovanie, pri ktorom som si vypočul zaujímavé rozprávanie. Všetkým vrelo odporúčam, ísť na také spoznávanie... /René Miroslav Alexy, 4.B/   

      ... exkurzia trvala jeden deň, ale stihli sme toho naozaj veľa: múzeum v Červenom Kláštore, kúpele Smerdžonka, Lesnické sedlo, múzeum pieninskej prírody v Spišskej Starej Vsi a výborný obed v penzióne Daniela, už sa tešíme na ďalšie PUTOVANIE HRDÉHO SLOVÁKA... /Marianna Hnátová, 4.A/  

    • Jeden deň v stredoveku
     • Jeden deň v stredoveku

      Veru by ste neverili, čo priatelia hradu Ľubovňa pre štvrtákov z nášho mesta pripravili. Sokoliari veľkí i malí nám cenné rady o dravcoch dali. A keď sme správny postoj zaujali i dravce nám na ruku prilietali. A jeden zo stredovekých rytierov predstavil nám zbroj i odev svoj. Prezradil nám i to, ako sa s dvorením dámam v škole popasoval, a potom nášho spolužiaka Riška za rytiera pasoval. Teta hrnčiarka na hrnčiarskom kruhu čarovala s hlinou.

      Hlina na točni v jej rukách bola neustále meniacou sa krajinou. V hradnej kuchyni, keď sme zvládli etiketu stolovania, čakali sme na pokyn kráľa, aby sme sa mohli pustiť do hodovania. Nuž ďakujeme nášmu mestu i priateľom hradu, že sme mohli zažiť v 21. storočí tú stredovekú parádu. Hanka Kaletová a žiaci 4. A triedy

    • Expozícia Michala Strenka
     • Expozícia Michala Strenka

      Pútavé rozprávanie sprievodcu o útrapách vojny s možnosťou prejsť sa po vojnovom zákope a vidieť podzemný bunker sa stalo pre našich deviatakov nezabudnuteľným zážitkom. Žiaci spôsobom zážitkového učenia mohli lepšie precítiť život vojakov počas 1. a 2. svetovej vojny. Okrem iného, cieľom exkurzie dňa 2.10.2019 bolo pripomenúť si pamiatku padlých v 2. svetovej vojne a účasť rodákov na protifašistickom odboji v našom regióne a vo svete.

       

    • Škola v prírode 3.C a 4.B
     • Škola v prírode 3.C a 4.B

      Nie je škola ako škola ... tá naša bola v prírode a nachádzala sa v turisticky najkrajšej a najpríťažlivejšej časti Západných Tatier – Račkovej doline, v nadmorskej výške 957 m n.m., v horskom hoteli Akademik. Zúčastnili sa jej žiaci 3.C a 4.B triedy. Račkovu dolinu tam skrášľujú nadrozmerné, niektoré viac ako 4 metre vysoké drevené sochy – Drevuliaci. 

      Týždeň od 23. do 27. septembra 2019 strávený v krásnom prostredí Tatranského národného parku bol plný zaujímavých aktivít. Zážitkovou formou sme spoznali proces chovu kráv a ovečiek na farme v obci Východná, najvyššie položenej farme na Liptove. Poodhaliť tajomstvá hradu, preskúmať chodby kaštieľa, schodiskovú vežu i vyriešiť morskú hádanku na hradnom nádvorí sa nám podarilo v Liptovskom Hrádku.

      V Demänovskej doline sme navštívili Jaskyňu slobody, ktorá je najnavštevovanejšou jaskyňou na Slovensku. Na trase  sme narátali 913 schodov, páčila sa nám bohatá sintrová výzdoba, riečka Demänovka, jazierka i vodopády.  Jazyk sa nám plietol pri slovách stalaktity, stalagmity či stalagnáty.  (vieš čo to je?:)

      V Múzeu liptovskej dediny v Pribyline sme obdivovali goticko-renesančný kaštieľ z Parížoviec, najstaršie zachované zemianske sídlo na Liptove, ktoré je spájané s kráľom Matejom Korvínom a jeho synom Jánom Korvínom, kniežaťom liptovským, kostol Panny Márie z obce Liptovská Mara i drevené obytné a hospodárske stavby roľníkov a remeselníkov.

      Navštívili sme aj mesto Liptovský Mikuláš, kde sa v marci 1713 konal  súd nad legendárnym slovenským zbojníkom – Jurajom Jánošíkom. O jeho živote i smrti nám pútavo porozprávali v múzeu s názvom Jánošíkova mučiareň.

      O najväčšie zážitky sa však postarali zvieratká v Zookontakt. Dotýkať sa zvieratiek, ktoré inde môžeme pozorovať len cez ploty je naozaj zážitok. Bylinožravce nám dovolili aj kŕmiť. Najúžasnejší bol „lamak“, ktorý rozdával božteky za mrkvičku :) O prírode sme sa veľa naučili v lesnej škôlke i na besede s členom Horskej služby.

      Bol to týždeň plný nielen výletov, súťaží, hier, turistiky, pohybu na čerstvom vzduchu, dobrej nálady, ale tiež vedomosti (zážitkovou formou). Deti si svoje zážitky denne zaznamenávali do svojich denníkov. Nechýbali im mobily, zabudli na slovko nuda.

      V závere nášho pobytu sme boli všetci ocenení nielen za vedomosti, zručnosti, ale aj za slušné správanie a poriadok na izbách. Diplomy, pochvalné listy, ceny za súťaže, darčeky a fotografie nám budú pripomínať krásne zážitky z Liptova.

    • Európsky deň jazykov 2019
     • Európsky deň jazykov 2019

      Z iniciatívy Rady Európy v Štrasburgu sa Európsky deň jazykov (EDJ) oslavuje každoročne 26. septembra už od roku 2001. Na našej škole si už tradične pripomíname a oslavujeme tento výnimočný deň. Výnimočný tým, že zdôrazňuje dôležitosť, rozmanitosť a krásu všetkých jazykov, ktoré sú oficiálnymi jazykmi Európskej únie. Jazyky sú základom úspešnej komunikácie, ktorá dnes ovplyvňuje každú stránku života. O potrebe učiť sa ich na Slovensku niet sporu.

      Na hodinách ruštiny, angličtiny a nemčiny si žiaci spolu s vyučujúcimi týchto predmetov zábavnou formou pripomenuli, prečo je dôležité učiť sa cudzie jazyky a akú úlohu má jazykové vzdelávanie v multikultúrnej Európe. Počas dňa si taktiež žiačky VIII.C pripravili a prezentovali zaujímavú aktivitu, ktorá ukázala, že sa dá vzdelávať aj vo viacerých jazykoch naraz. Hravá zážitková forma výučby môže inšpirovať a povzbudiť k ďalšiemu učeniu jazykov. Ak je správna motivácia, na jazyky nikdy nieje neskoro. :)