• Vzdelávanie učiteľov na Islande

• Prvou fázou akreditácie Erasmus + bolo vzdelávanie učiteľov na tému Greener school for a sustainable future: climate change education (Zelenšia škola pre udržateľnú budúcnosť: vzdelávanie o klimatickej zmene). Vzdelávania sa zúčastnilo osem učiteľov v čase od 23. júla do 29. júla  2023 v Reykjaviku na Islande. Hlavnými témami vzdelávania boli:

1. Základy zmeny klímy- podnebie, počasie, ekologická stopa, skleníkový efekt,
        2. Energia a voda- obnoviteľné a alternatívne zdroje energie, cyklus vody a klimatické zmeny,
        3. Kultúra a  krajina- megamestá, megaspotrebitelia, nakladanie s odpadom, poľnohospodárstvo a potraviny, obrábanie pôdy, kultúra a zmena klímy,
        4. Udržateľné a zdravé životné prostredie,
        5. Úspešné  environmentálne projekty a školská realizácia- tipy a riziká v škole.

Okrem prednášok učitelia navštívili ôsmu najväčšiu elektráreň na svete Hellisheidi na výrobu energie z geotermálnej vody, skleník Fridheimar na pestovanie paradajok s využitím geotermálnej energie, Krysuvik dom, geopark Reykjanes, v ktorom sme vysadili niekoľko stoviek kusov stromčekov a mnoho ďalších nádherných miest na Islande. Všetko, čo sa  zúčastnení učitelia naučili, dozvedeli, počuli a hlavne videli, radi odovzdajú svojim žiakom, aby u nich ešte viac prehĺbili vzťah k prírode a krajine ako aj ochrane životného prostredia.