• Mobilita žiakov v Španielsku

• Mobilita žiakov “Endangered Biodiversity” v Španielsku, Sedaví, Valencia

Úspešná akreditácia programu Erasmus+ našej školy v oblasti ekológia sa odrazila aj vo veľmi príjemnej mobilite žiakov v meste Valencia, Španielsko, ktorá niesla názov “Endangered biodiversity”/ Ohrozená biodiverzita. Vybraní žiaci 8. a 9. ročníka strávili sedem slnečných dní v 3. najväčšom meste Španielska. Valencia okrem toho, že je  čarovným miestom, tak už aj druhýkrát za sebou vyhrala titul Najekologickejšie / Najzdravšie mesto na život. Pre žiakov bola najväčšou atrakciou pláž, ktorá patrí do prírodného parku Albufera, kde si užívali plávanie v mori, piesočné duny, hustú flóru a nekonečný pocit slobody.  Pláže vo Valencii sú ocenené Modrou vlajkou. Znamená to, že spĺňajú prísne kritériá kvality vody, starostlivosti o životné prostredie, bezpečnosti a služieb a poskytnutia informácií a enviromentálnej výchovy. Bohatý a precízne pripravený program zahrňoval najmä vzdelávanie v oblasti biodiverzity, konkrétne ohrozenej biodiverzity, a to celodennou sprievodnou prehliadkou najväčšieho akvária v Európe “Oceanográfic” s viac ako 45 000 zvieratami rôznych druhov, ktoré plávajú v slanej vode čerpanej z pláže Malvarossa. Okrem toho poukazuje aj na negatíva lovu žralokov či plastový odpad, ktorý sa v moriach a oceánoch čoraz viac objavuje. Biodiverzitu mohli žiaci v blízkosti obdivovať aj počas sprievodnej prechádzky Bioparcom. Ide o zoologickú záhradu s prirodzenými habitatmi pre zvieratá vrátane levov, žiráf, goríl a slonov, pričom stavba jednotlivých zón je čo najviac podobná prirodzenému prostrediu, v ktorom žijú voľne žijúce zvieratá. Nechýbala ani prehliadka samotného centra Valencie, ochutnávka priamo na školkom dvore uvarenej “paelly” a rozlúčkový večierok ss slávnostným odovzdaním certifikátov pre každého žiaka. Výsledným produktom tejto mobility bude e-kniha s audio nahrávkami básne súvisiacej s ohrozenou biodiverzitou.

Nové priateľstvá, rozšírené obzory počas pobytu v cudzej krajine s miestnymi, obohacujúce vedomosti v oblasti enviromentálnej výchovy, nová slovná zásoba, zdokonalená angličtina - toto všetko a oveľa viac sú cenné a nenahraditeľné prínosy, ktoré Erasmus+ program našim žiakom umožnil. V neposlednom rada ďakujeme škole IES, Calle Sol S/N 46910 v Sedaví za vrúcne prijatie, srdečnosť a priateľskú spoluprácu.