• Slnko svieti na školu

• Slnko svieti na školu: fotovoltická elektráreň

Vďaka projektu SPP sa na streche Základnej školy Komenského 6 inštalovala FOTOVOLTICKÁ elektráreň, ktorá bude školu zásobovať elektrinou a pokryje tak časť jej vlastnej spotreby.

Máme záujem efektívne nakladať s rozpočtovými prostriedkami a prispieť k trvale udržateľnému rozvoju. SPP  nám poskytlo svoje know-how a technológiu, ktorá nám zníži výdavky za dodávku elektriny ktorú vyrobí z obnoviteľných zdrojov.

Význam solárnych panelov pre vzdelávanie a životné prostredie:

V dnešnej dobe, kedy sa zmena klímy stáva čoraz naliehavejšou otázkou, hľadajú školy rôzne spôsoby, ako znížiť svoj dopad na životné prostredie. Jedným z efektívnych riešení je inštalácia solárnych panelov, ktorá prináša benefity pre školy aj pre životné prostredie.

Zníženie nákladov a emisií: Solárne panely dokážu znížiť náklady na elektrinu školy, čím sa ušetria financie na iné dôležité oblasti. Zároveň produkujú čistú energiu a neprodukujú žiadne emisie uhlíka, čím prispievajú k boju proti zmene klímy.

Vzdelávacia hodnota: Solárne panely na škole slúžia ako praktický príklad obnoviteľnej energie a udržateľnosti pre študentov. Môžu sa zapojiť do monitorovania a údržby systému a dozvedieť sa o fungovaní solárnej energie.

Zvýšenie povedomia: Solárne panely na škole symbolizujú záväzok školy k ochrane životného prostredia a inšpirujú študentov, aby sa aj oni správali ekologicky.

Prínosy pre životné prostredie: Solárne panely produkujú čistú energiu a neprodukujú žiadne emisie, čím prispievajú k zlepšeniu kvality ovzdušia a k zníženiu znečistenia ovzdušia. Solárna energia je obnoviteľný zdroj energie, ktorý nikdy nedôjde. Používanie solárnych panelov znižuje závislosť od fosílnych palív, ktoré sú vyčerpateľné a poškodzujú životné prostredie.

Okrem týchto výhod:

• Solárne panely sú nenáročné na údržbu a majú dlhú životnosť.
        • Cena solárnych panelov v priebehu rokov klesá, čím sa stávajú dostupnejšími.
        • Vlády a miestne samosprávy ponúkajú rôzne granty a dotácie na podporu inštalácie solárnych panelov.

Inštalácia solárnych panelov na školu je prospešná z mnohých dôvodov. Škola sa tak stane energeticky efektívnejšiou ušetría financie a prispejú k ochrane životného prostredia. Zároveň sa stávajú príkladom pre študentov a inšpirujú ich k zodpovednému správaniu sa k životnému prostrediu.