• Svetový meteorologický deň

• Dialóg s planétou: Svetový meteorologický deň

Dňa 25. marca 2024 sa žiaci našej školy zúčastnili exkurzie do Gánoviec a Poliankova v rámci Svetového meteorologického dňa. Exkurzia bola aj súčasťou aktivít projektu Erasmus+ s názvom "Ekoškola: zelenšia škola", ktoré sa zameriavajú na zvyšovanie povedomia o ekológii a trvalej udržateľnosti. V Gánovciach sme navštívili Slovenský hydrometeorologický ústav, kde sme sa dozvedeli o dôležitosti meteorologických pozorovaní a ich vplyve na životné prostredie. Žiaci sa oboznámili s prácou meteorológov a s rôznymi meteorologickými prístrojmi, ktoré sa používajú na meranie atmosférických prvkov. Zaujímavé bolo aj pozorovanie meteorologického balóna, ktorý sa vypúšťa do atmosféry na meranie meteorologických prvkov vo výške. V Poliankove sme navštívili interaktívnu prehliadku výstava pod názvom „Dialóg s planétou“ vytvorená v spolupráci so slovenským dokumentaristom Pavlom Barabášom. Vďaka digitálnej technológii si žiaci odniesli kdesi vo svojom vnútri pocit, ktorý motivuje k hlbšiemu poznávaniu našej planéty a ich vzťahu k nej. vyskúšali si to cez rôzne formy prezentácie ako sú digitálne simulácie, virtuálna realita, 3D projekcie, rozšírená realita, fotografie či tieňohra.

Exkurzia do Ganoviec a Poliankova bola pre žiakov veľmi poučná a zábavná. Dozvedeli sa veľa nových informácií o počasí, jeho predpovedaní a o jeho vplyve na životné prostredie. Zároveň si vyskúšali rôzne aktivity, ktoré im pomohli lepšie pochopiť fungovanie atmosféry a dôležitosť ochrany životného prostredia. Exkurzia prispela k rozvoju environmentálneho povedomia žiakov a k ich motivácii k aktívnej ochrane životného prostredia.